Wystawa oraz wernisaż Pictorial Foto Beskyd

Zapraszamy na wystawę oraz wernisaż prac autorstwa Jiří Jurzykowski i Josef Frydrych.

Wernisaż odbędzie się 10.06.2022r. o godzinie 17.00 w Sali Spotkań biblioteki.

Wystawa dostępna będzie od 10.06.2022r. do 1.07.2022r.

Panowie spotkali się zupełnie przez przypadek. Jak to już w życiu bywa, połączyła ich wspólna pasja. Fotografia. Nie czekali długo. Przypadkowe spotkanie wyrazili w potrzebie wspólnego tworzenia. W taki sposób zrodził się Pictorial Foto Beskyd, który szczyci się swoją wyjątkowością, bowiem jest to jedyny klub na terenach Republiki Czeskiej, który interesuje się fotografią piktorialną.

„Zamiłowanie do fotografii jest piękne, ale kiedy zostaliśmy zaznajomieni z techniką fotografii piktorialnej, oczarowała nas i czuliśmy, że to jest właśnie to, co chcemy w kreatywny sposób wytwarzać i przekazywać dalej“.

Nic nie potrafi uchwycić wyjątkowość i niepowatarzalność chwili, oprócz fotografii.

Pictorial Foto Beskyd zajmuje się już siedem lat ideą nowoczesnego piktorializmu, odrzuca czyste zdjęcie i dokument. Piktorializm narodził się przed 1890 rokiem, w Anglii i osiągnął swoje apogeum w pierwszych latach XX wieku. Jego podstawy drzemią w malarstwie i grafice. Fotografia piktorialna polega na indywidualnej ingerencji artysty w każdą wykonaną przezeń odbitkę, to jest na zerwaniu z mechanicznym procesem pozytywowym. Zamiast migawkowej fotograficznej rejestracji powstaje syntetyczne dzieło sztuki. W fotografii piktorialnej artysta stosuje techniki szlachetne: gumę, olej, bromolej i przetłok. Techniki te pozwalały na punktowe zmiany tonalne, kontrolowanie szczegółowości obrazu. Artyści często pozostawiali ślady pędzla lub miękkie faktury na fotografiach. Wykorzystywano również specjalne filtry oraz nasadki na obiektywy.

Nazwa jest związana z ideą Henry’ego Peach Robinsona, która została wyrażona w jego pracy naukowej pod tytułem „Pictorial Effect in Photography“, która została wydana w Londynie, w 1869 roku.

Dziś wszystko zależy od wyobraźni, emocji, czy też nastroju autora. Fotografia piktorialna była inspirowana dziełami mistrzów światowego malarstwa, ale również wywodzi się z potrzeby współczesnej twórczości, co jest pewnym odbiciem na owe mistrzowskie dzieła. Jest to rodzaj wyobraźni autora, która widoczna jest na fotografii. Współcześnie możemy oglądać ową sztukę, przede wszystkim, na banerach czy wielkoformatowych bilbordach.

Skip to content