Wizyta mera Irpienia w Czechowicach-Dziedzicach

W piątek, 3 marca 2023 naszą bibliotekę odwiedził Ołeksandr Markuszyn, mer Irpienia w obwodzie kijowskim. W czasie spotkania miał okazję zobaczyć w jaki sposób funkcjonuje czechowicka biblioteka, jak prowadzone są wypożyczenia oraz jaką ofertę proponuje dla mieszkających w okolicy obywateli Ukrainy.

Pani Dyrektor, Ewa Kmiecik-Wronowicz opowiedziała o różnego rodzaju przedsięwzięciach kierowanych do jego rodaków wspominając o lekcjach języka polskiego dla dorosłych i dzieci, które prowadzili nasi bibliotekarze, o zajęciach plastycznych, ruchowych czy spacerach po mieście organizowanych po to, by szybko mogli poznać naszą miejscowość. Większość z tych wydarzeń odbywała się w obecności tłumacza.
Mer Irpienia zobaczył stanowisko komputerowe przygotowane dla jego rodaków – z cyrylicą na klawiaturze i programami pozwalającymi im na kontakt z rodziną.

Nasza biblioteka prowadziła przez pierwsze tygodnie wojny zbiórkę darów dla uchodźców.
Obecnie możemy pochwalić się licznymi zbiorami w języku ukraińskim – prawie 200 pozycji dla dorosłych, dzieci i młodzieży oraz wiele książek do nauki języka polskiego. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem pana Ołeksandra Markuszyna i mamy nadzieję, że przed nami jeszcze wiele spotkań i wspólnych projektów.
Dziękujemy za wizytę i życzymy wielu sił!

Więcej o wizycie Mera Irpienia przeczytacie tu: Wizyta mera Irpienia w Czechowicach-Dziedzicach. Przedsiębiorcy i gmina ufundowali agregat – Gmina Czechowice-Dziedzice