Spotkanie promocyjne „Kalendarza Beskidzkiego 2024”

Szanowni Państwo,

zapraszamy na promocję Kalendarza Beskidzkiego 2024. Już 6 marca 2024r. o godzinie 17.00 zapraszamy do Sali Spotkań naszej biblioteki.

W Kalendarzu Beskidzkim będzie można przeczytać m.in. teksty:

Jacka Cwetlera

o Kielochównach z Ligoty, czyli Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata o ich heroicznej postawie w czasie II wojny światowej;

Ewy Rahden

o związanej z Bielskiem-Białą artystce, tancerce, choreografce, aktorce i reżyserce – Barbarze Wyrozębskiej-Kaczyńskiej;

Wioletty Lewandowskiej

o wybitnym artyście Igorze Mitoraju, najsłynniejszym absolwencie bielskiego „Plastyka”, którego muzeum z okazji 80. rocznicy jego urodzin i 10 rocznicy śmierci buduje toskańskie miasto Pietrasanta;

dr Heleny Olczak-Woltman

o trzykrotnym premierze II RP Wincentym Witosie, który żył przez wiele lat na wygnaniu na ziemi cieszyńskiej, a którego 150 rocznica urodzin przypada w 2024 r.;

Mirosława Miodońskiego

o cieszyńskich korzeniach rodowych prezydenta USA Joego Bidena;

Juliusza Wątroby

o znanym antykwariuszu Piotrze Wysockim (w artykule „Antyk-wariat”);

prof. Lecha Suchomłynowa

o tragicznym losie mieszkańców Berdiańska – miasta partnerskiego Bielska-Białej – którzy żyją w rosyjskiej niewoli zwanej ruskim mirem

i Jana Pichety

o czterdziestoletniej LIPIE – najstarszej – trwającej nieprzerwanie – imprezie literackiej w Polsce, która jest znakomitym przykładem organizacyjnego mariażu spółdzielczo-samorządowego.

Znajdziemy tam również teksty uznanych autorów, jak prof. Marek Bernacki, Stanisław Biłka, Jan Branny, Szymon Broda, Bożena i Bogusław Chorążowie, Marta Fox, Mariusz Hujdus, Romuald Karwik, Andrzej Kucybała, Magdalena Legendź, Janusz Legoń, Zbigniew Lubowski, Władysława Magiera, Janina Pieniążek, Tomasz Pudełko, Małgorzata Irena Skórska, Mieczysław Słonina, Bogusław Słupczyński, Dariusz Tomalak i Katarzyna Żaczek.

Są też wiersze laureatów Wojewódzkiego i Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej LIPA sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat – Lucyny Białkowskiej, Sylwii Bizoń, Aleksandry Chrystowskiej, Edyty Dudy, Julii Dziubek, Katarzyny Hetman, Katarzyny B. J. Olek, Renaty Rosickiej, Sławomira Rumiaka, Aleksandra Stankiewicza, Grety Wardęgi i Katarzyny Wądolny.

Nowy rocznik okraszają ilustracje malarskie prof. Krzysztofa Dadaka, Izabeli Kruźlak, Elżbiety Szołomiak, Urszuli Wiśnickiej oraz zdjęcia prof. Jana Dzidy.

Podczas spotkań będzie można nabyć kalendarze po cenach promocyjnych.

Przyjemnej lektury życzy red. Jan Picheta