Zapraszamy do biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach otworzyła podwoje swojej nowej siedziby przy ul. I.J. Paderewskiego 3.

Od 28.08.2020r. korzystają z niej czytelnicy. Jasne wnętrza biblioteki są w pełni dostępne dla użytkowników, bez barier architektonicznych za to z przyjaznymi rozwiązaniami aranżacyjnymi. Są tu fotele, leżanki-chmurki, a nawet leżaki. Na parterze znajduje się Dział dla Dzieci i Młodzieży z wolnym dostępem do księgozbioru, miejscem do czytania oraz trzema stanowiskami komputerowymi. Zupełną nowością jest interaktywny dywan i ekran multimedialny. Na parterze znajduje się także przestrzeń wystawowa oraz sala spotkań sąsiadująca mobilną ścianą z salą warsztatową. Sala spotkań jest przygotowana w pełni do organizowania konferencji, paneli i wykładów. Pomieści 120 osób na wygodnych krzesłach.

Na piętrze dla użytkowników usytuowano Wypożyczalnię, Dział Audiowizualny oraz Czytelnie. Nowoczesna jakość bibliotecznych usług idzie także w parze z troską o historię. Dobrze wyposażona pracownia digitalizacji będzie przechowywać i upowszechniać utrwalone na dyskach dokumenty życia społecznego dotyczące regionu. Do cichej pracy lub – jeśli potrzeba – do pracy zespołowej przygotowana jest Czytelnia ogólna. Stanowiska komputerowe (12 miejsc) z nowoczesnym sprzętem zapewnia otwarta część Czytelni internetowej. Jak wcześniej, tak i w nowym budynku dostępny jest bogaty i aktualny księgozbiór oraz pomocni bibliotekarze.

W celu zapewnienia czytelnikom jak największej dostępności, budynek wyposażony jest we wrzutnię i książkomat, a dla lubiących samodzielność – self check. Budynek ma spójną informację wizualną ułatwiającą użytkownikom poruszanie się po nim, znaki kierujące do biblioteki umieszczone są także w przestrzeni miasta. Siedziba biblioteki wyposażona jest w instalację fotowoltaiczną, system odzysku ciepła i system RFID oraz monitoring wizyjny.

Wokół budynku powstał zielony teren, który zaprasza do zabawy i odpoczynku. Można tu przysiąść na ławeczkach, pobiegać wśród drzew, porozmawiać lub pograć przy stolikach. Biblioteczny mini park będzie się zmieniał w rytmie przyrody. Budynek będzie żył życiem swoich użytkowników. Zapraszamy.

Budowę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach zrealizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 i zakończono w 2020r.

Skip to content