Wystawa twórczości Krystyny Gwizdoń „W drodze przez życie”

Zapraszamy na wystawę prac Krystyny Gwizdoń pt. „W drodze przez życie”. Wystawę możecie Państwo zobaczyć w Bibliotece do 03.02.20223r.

W piątek, 20 stycznia o godzinie 17.00 w siedzibie głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach odbędzie się wernisaż wystawy.

Co mówi o sobie Krystyna Gwizdoń?

„Przygoda moja z malarstwem rozpoczęła się w 2019 roku po przejściu na emeryturę. Zakończyłam pracę zawodową w marcu 2018 roku i pierwsze 3 miesiące odpoczywałam i załatwiałam zaległe sprawy. Następnie zaczęłam poszukiwać co  mogłabym robić, co byłoby twórcze, co potrafię i do czego mam zamiłowanie. Malowanie leżało w moich  marzeniach lecz myślałam: nie potrafię, za późno, nie zdążę. Przypomniałam sobie o mojej ulubionej książce, kupionej w 2001 roku pt. ,,Myślec jak Leonardo da Vinci” Michaela J. Gelba. Opracowanych w niej 7 zasad w stylu Leonarda, pomogło mi wcześniej podjąć decyzję  o wyborze  studiów licencjackich następnie magisterskich i podyplomowych, pomagało mi zdawać egzaminy na studiach. Na emeryturze duch Leonarda da Vinci zainspirował mnie do malarstwa. Podziw dla jego geniuszu miałam od wczesnej młodości. Obraz  Mony Lisy( zwykła kopia obrazu na płycie pilśniowej) wisi  u mnie na ścianie od 40 paru lat.

I tak się zaczęło, szukałam w internecie lekcji o malarstwie trafiłam na artystę Adama Razika u którego   dostałam się do Grupy „Kreatywni Polska” To on był moim nauczycielem, osobą zachęcającą do malowania, motywującą i zapalającą .Od tego czasu słuchałam wszystkich  odcinków Adama o malarstwie, jednocześnie malując co innego,  to co mi serce podpowiadało, co mi w duszy grało.

Trochę czasu zajęło mi poszukiwanie jakiegoś własnego stylu, wypracowanie własnej techniki. Starałam się nie wzorować na nikim, malować, robić coś „po swojemu” zawsze moja praca ma być moja, wypływająca z mojego serca i duszy.

Tematyka mojego malarstwa przez cztery lata wydaje się być różna. Jednak przygotowując i przeglądając obrazy na wystawę zauważyłam, że one tworzą całość,  stanowią  moją drogę przez życie- cząstkę mojego dotychczasowego życia). Pierwsze obrazy to powrót do wspomnień z dzieciństwa i młodości, miejsc i sytuacji, które wywarły na mnie silne wrażenie, które pozostały w mej pamięci i  w sercu na zawsze, oczywiście wrażenia pozytywne, mam skłonność do pozostawiania w pamięci tych pięknych chwil.”