Tydzień z Internetem

20 marca w ramach ogólnopolskiej kampanii „Tydzień z Internetem”, którego koordynatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Biblioteka czechowicka promowała bezpieczne korzystanie z zasobów sieci. Tegoroczny scenariusz warsztatu przygotowany został wspólnie z Polską Akcją Humanitarną a jego zasady opierały się na grze, w której uczestnicy mieli wcielić się w rolę reporterów i reporterek. Działo się to zgodnie z założeniem tegorocznej kampanii, której motywem przewodnim było „krytyczne myślenie”.

W organizację przedsięwzięcia zaangażowała się Czytelnia Ogólna i Oddział Dziecięcy.  Młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 8 wykonywała dziennikarskie zadania i zbierała informacje potrzebne do wydania „Wiadomości ze Świata”. Dzięki temu, młodzi ludzie spojrzeli z innej perspektywy na fakty historyczne i mapę świata, dowiedzieli się jak łatwo media mogą manipulować informacjami oraz jak łatwo ulegamy ich opinii.

Do akcji dołączyła także Filia Nr 2. Tutaj udział w przedsięwzięciu wzięły czytelniczki, które wcieliły się w redaktorki gazet. Panie przekonały się, że przekazy medialne niekoniecznie opierają się na rzetelnych źródłach oraz nauczyły się, jak oceniać wiarygodność informacji. Dowiedziały się również że to samo wydarzenie może być różnie postrzegane przez dane grupy, które mają różne historie i doświadczenia .

Skip to content