NAJLEPSZA BIBLIOTEKA W POWIECIE

Mieszkańcy powiatu bielskiego czytają najwięcej w województwie śląskim! W ogólnopolskim tygodniu bibliotek wręczono nagrody w konkursie na najlepszą bibliotekę w powiecie bielskim. Po raz pierwszy przyznano tytuł bibliotekarza roku 2021/22.

Tytuł najlepszej biblioteki w powiecie bielskim trafił w tym roku do 2 placówek ex aequo: Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Buczkowicach. Obie placówki mogą pochwalić się nowymi nowoczesnymi obiektami. Ponadto wyróżniono placówki w: Bestwinie (za wysokie wskaźniki czytelnicze, ofertę zajęć edukacyjnych i kulturalnych oraz budowanie przyjaznej przestrzeni dla użytkowników), Jasienicy i Kozach (za propagowanie regionalizmu), Jaworzu (za szeroką współpracę z lokalnym środowiskiem) oraz w Wilkowicach (za kreatywność w tworzeniu przyjaznej przestrzeni dla użytkowników biblioteki).

Wręczenie wyróżnień odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bestwinie, w której symbolicznie oddano do użytku dział dla dzieci. To w tej gminie jest najwyższy wskaźnik czytelnictwa w całym powiecie. Jak mówi Magdalena Madejska z Biblioteki Śląskiej w Katowicach, co 4 mieszkaniec powiatu bielskiego jest zapisanym czynnym czytelnikiem jakiejś biblioteki. To w naszym powiecie jest najwyższy wskaźnik czytelnictwa na 17 powiatów ziemskich w województwie śląskim. Pokazują to statystyki prowadzone przez katowicką placówkę. – Nie jest to niespodzianka, ponieważ od 22 lat odkąd gromadzimy takie dane wasz powiat nigdy nie spadł z podium. Młodzi ludzie także czytają, z tą różnicą że wybierają książkę elektroniczną, ale to nadal jest książka – mówi kierownik instrukcyjno-metodycznego Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Jak poinformowała, czytelnictwo w województwie wróciło do poziomu sprzed pandemii Covid-19.

Po raz pierwszy przyznano tytuł bibliotekarza roku powiatu bielskiego. Wyróżniono w ten sposób Marzenę Gałecką, od ponad 20 lat pracownika czechowickiej biblioteki, którą jak sama przyznaje zna od podszewki. – Pracowałam na kilku stanowiskach. Zaczynałam od katalogowania, a potem dostałam szansę pracy przy pozyskiwaniu środków zewnętrznych i realizacji projektów. Obecnie zajmuję się promocją wszelkich działań biblioteki- mówi Gałecka. Komisja konkursowa przyznała wyróżnienia jeszcze 2 osobom: Marii Halamie z biblioteki w Bestwinie i Magdalenie Wacławik z placówki w Rudzicy. -Gratuluję i życzę Państwu zadowolenia i wytrwałości w pracy, w której kolejnym nowym wyzwaniem są uchodźcy z Ukrainy- mówiła Dorota Nikiel z zarządu powiatu bielskiego.

Konkurs co roku organizuje Starosta Bielski przy współpracy z zarządem oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Bielsku-Białej i Książnicy Beskidzkiej. Jest on finansowany ze środków powiatu bielskiego na realizację zadań publicznych w dziedzinie kultury.

 

Źródło: www.powiat.bielsko.pl

Skip to content