Mali odkrywcy

W dniach od 14 do 19 maja po raz dziesiąty Akademia Techniczno-Humanistyczna organizowała Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki. Biblioteka czechowicka włączyła się w jego interesujący program 17 maja.

Celem  Festiwalu jest rozwijanie wśród uczestników dużych i małych zainteresowań sztuką i  nauką.  Poznawanie zachwycającego świata nauki odbywa się równocześnie, w tych dniach, w wielu miejscach  Regionu Podbeskidzia. Tegorocznym hasłem przewodnim Festiwalu była parafraza myśli Platona – „ Myśleć  co prawdziwe, czuć co piękne, kochać co dobre”. Do udziału w tym interesującym przedsięwzięciu włączyła się również, wzorem lat ubiegłych, Miejska Biblioteka Publiczna. Spotkania w naszym mieście, w ramach współpracy z dr  inż. Lucyną PrzywarąProdziekanem ds. studentów Wydziału Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej Instytut Ochrony i Inżynierii Środowisk, skierowane zostały do sześciolatków z Przedszkola Publicznego nr 8 oraz uczniów klasy drugiej ze szkoły Podstawowej nr 2. W przeprowadzeniu doświadczeń pomogła studentka ostatniego roku, inż. Inżynierii Środowiska Anna Adamiec.        

Mali odkrywcy  uczestniczący w spotkaniach mieli możliwość poznawania i  rozwijania swojej  wiedzy  z zakresu zjawisk przyrodniczych związanych z wodą. Celem warsztatów było nie tylko rozbudzanie ciekawości otaczającego świata, ale przede wszystkim  kształtowanie umiejętności obserwacji i wyciągania wniosków z przeprowadzonych doświadczeń. W trakcie spotkań dzieci  poznały  zasady obowiązujące podczas przeprowadzania eksperymentów oraz  podejmowały próby samodzielnego wykonania zadania- zgodnie z instrukcją prowadzących- przewidywania wyniku, a także uzasadnienia go. Interesujące zjawiska dyfuzji, rozpuszczania, mieszania, zmiany stanu skupienia, czy różnicę gęstości substancji dzieci poznawały wykonując doświadczenia: bariera z tkaniny, kwiat NENUFARU, tajemniczy ziemniak, co pływa co tonie, co się rozpuści, tajemniczy atrament i ocet, tańczący olej, znikająca woda, kolorowy wulkan. Po każdym spotkaniu mali odkrywcy wychodzili bogatsi w wiedzę nie tylko na temat właściwości wody, ale także jej ogromnego znaczenia w naszym życiu.

Skip to content