KRYMINALNE ZAGADKI BIBLIOTEKI – PODSUMOWANIE

W lipcu w Filii nr 10 w ramach „Akcji lato” odbyły się zajęcia dla dzieci pod hasłem „Kryminalne zagadki biblioteki”. Spotkania obyły się w czterech blokach. Pierwsze związane było z poznaniem zawodu detektywa. Zadaniem dzieci było stworzenie według własnej wyobraźni postaci detektywa, szyldu własnego biura detektywistycznego oraz kodeksu, pod którym każdy mały detektyw podpisał się i odbił rączkę. W tym dniu poznali piosenkę pt. „Uliczni detektywi”, która towarzyszyła nam przez całą akcję.

W trakcie drugiego spotkania zorganizowane zostały podchody. Na uczestników czekało wiele zadań i łamigłówek, które należało rozwiązać kierując się strzałkami. Punktem kulminacyjnym było odnalezienie skrzyni ze słodkim skarbem, którym dzieci się posiliły na łonie natury w cieniu drzewa. W kolejnym bloku mali detektywi musieli zapamiętać wygląd charakterystycznej postaci, który później opisywali przeciwnej drużynie. Zebrane informacje dzieci przeniosły na papier w postaci portretu pamięciowego. Zadanie jednak nie dla wszystkich było łatwe, sprawiło nie lada trudność.Następnie uczestnicy odtwarzali starą uszkodzoną mapę, która potrzebna im była aby dojść do zakopanego skarbu. Rozwiązywali zagadki kryminalne, które miały na celu sprawdzenia ich predyspozycji do zawodu oraz logicznego myślenia.

Ostatnie zajęcia były świetnym podsumowaniem akcji. W tym dniu odwiedził nas technik kryminalistyki z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej. Policjant opowiedział dzieciom o swojej pracy i obowiązkach. Nasz gość zaprezentował walizkę, w której znajdowały się przedmioty niezbędne do jego pracy. Dzieci miały okazję odbić swoje odciski palców, czy buta. Po wizycie policjanta młodzi detektywi bogatsi o wiedzę praktyczną sami musieli zidentyfikować osobę po odciskach palców oraz przypasować ślady do właściwych zwierząt.

Z kolei w sierpniu odbędzie się jeszcze bal detektywów, ale o tym później.

Skip to content