II Czechowicka Noc Muzeów

19 maja serdecznie zapraszamy do udziału w II Czechowickiej Nocy Muzeów. W Filii Nr 10 w godz. od 00.20 do 00.50 będzie czekać na Państwa wiele atrakcji, m. in.: wystawa poświęcona historii dziedzickiego dworca, wzbogacona pracami Romualda Romańczyka oraz trening z książką i… Elżbietą Zarębską! 🙂 🙂 🙂

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym planem całej imprezy.

Już po raz drugi Izba Regionalna i Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach zapraszają na Czechowicką Noc Muzeów. Wydarzenie zaplanowane jest na 19 maja, na godzinę 17.

Czechowice-Dziedzice, nie mając muzeum, oferują Noc Muzeów w nietypowej, wypróbowanej w trakcie poprzedniej edycji, mobilnej wersji. Na początek zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury, gdzie można będzie obejrzeć spektakl Teatru Muzycznego Movimento, który zaprezentuje polską muzykę kina przedwojennego, spotkać czechowickich artystów i pszczelarzy. Gościem specjalnym będzie Krzysztof Czader z Jaworza – kolekcjoner i pasjonat historii regionu. Planowane są także dwa wyjątkowe spotkania. Najpierw o niezwykłej historii lamp i światła opowie Janusz Chmielniak, kolekcjoner i pasjonat, który zgromadził ogromną kolekcję zabytkowych lamp, latarń i latarek, liczącą aktualnie ponad tysiąc eksponatów. Prelekcja odbędzie się na Galerii kina „Świt” i będzie jej towarzyszyć wystawa zdjęć Katarzyny Majdak. W międzyczasie w Izbie Regionalnej będzie można uczestniczyć w nietypowych, wieczornych zwiedzaniach o godzinie 17.20, 17.40 oraz 18.00. Oprowadzać będą członkowie Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic.

Drugie spotkanie (o 18.00) z serii „W starym kinie” z czechowiczaninem z urodzenia – Stanisławem Janickim odbędzie się w Piwnicy Muz. Charyzmatyczny pisarz, dziennikarz, scenarzysta, krytyk filmowy i historyk kina wprowadzi słuchaczy w świat dawnych filmów. Na trawniku przy MDK swój obóz zaprezentuje Jednostka Strzelecka 3028 Czechowice-Dziedzice oraz Grupa Rekonstrukcyjna, która zaprezentuje sprzęt i umundurowanie. Umundurowani członkowie grup będą eskortować uczestników Nocy Muzeów w trakcie kolejnych przemarszów.
O 20.00 uczestnicy przejdą do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przy ul. Słowackiego, gdzie ksiądz Holesz poprowadzi krótki wykład o historii ewangelików w naszym rejonie oraz 500-leciu Reformacji. Wizyta w Kościele Ewangelickim będzie również okazją do zapoznania się z unikatowymi zbiorami książkowymi, wśród których będzie m.in. biblia z połowy XVIII wieku. Następnie gospodarzem będzie Szkoła Podstawowa nr 4 im. Orła Białego, która przygotowała bogatą ofertę: naukę śpiewania pieśni z terenów Śląska Cieszyńskiego, prezentacja starego projektora, nauka kaligrafii, pokaz strojów regionalnych, darcie pierza, balia z wodą i pranie na tarach, kącik krawiecki, pokaz kiszenia kapusty z kącikiem kuchennym, opowieść o Dębie Katyńskim. Szkoła organizuje również zlot rowerów wyprodukowanych w Zakładach Rowerowych „Apollo” i zachęca mieszkańców miasta do przyjechania na jednośladach, które będą elementem wystawy poświęconej Szkole i Zakładom.

Po wizycie w szkole, około godziny 22.15, uczestnicy zostaną przewiezieni do Gimnazjum nr 1 autobusem Ikarus, udostępnionym dzięki życzliwości Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. W gimnazjum czekają kolejne atrakcje, takie jak nocne zwiedzanie Tajemniczego Ogrodu i występ teatrzyku Kamishibai, który zaprezentuje podania i legendy Czechowic-Dziedzic. Na koniec tej części pokaz z udziałem ognia i światła da grupa Fireshow. Kolejnym etapem będzie przejście do kościoła św. Barbary, gdzie proboszcz Ludwik Duży opowie o parafii, oprowadzi zwiedzających po świątyni i jej podziemiach oraz zaprezentuje niezwykłą wystawę poświęconą historii kościoła. Kolejnym gospodarzem będzie Filia nr 10 Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie przemiłe bibliotekarki wraz z Elą Zarębską udowodnią w trakcie „Przystanku Biblioteka”, że książki służą nie tylko do czytania, oraz zaproszą uczestników Nocy Muzeów w podróż do przeszłości dziedzickiego dworca.

Ostatnim punktem wspólnej nocy będzie biesiadowanie w restauracji Basko, gdzie uczestnicy będą mogli się pokrzepić po wrażeniach wieczoru. Sekretariat Miejskiego Domu Kultury prowadzi sprzedaż bonów w cenie 20 zł, które będzie można wykorzystać jako kupon na jedzenie w trakcie zakończenia Nocy Muzeów w Basko.

Skip to content