Akt Inauguracyjny wmurowany

8 maja 2018r. uroczyście wmurowano Akt Inauguracyjny pod budowę nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach. Data nie była przypadkowa, bowiem na ten dzień przypada święto wszystkich polskich bibliotekarzy.

 

Dokument podpisali burmistrz Marian Błachut, jego zastępcy Maciej Kołoczek i Paweł Mrowiec, przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny oraz dyrektor biblioteki Ewa Kmiecik-Wronowicz. Towarzyszyli im przedstawiciele wykonawcy inwestycji, czechowickiej firmy HB-Unibud – Mariusz Borowski i Janusz Olszewski oraz autorzy architektury z firmy Susuł &Strama Sp. z o.o. – Krzysztof Strama oraz Marcin Jakub Susuł. W gronie gości znaleźli się radni miejscy oraz powiatowi, przedstawiciele i dyrektorzy czechowickich instytucji i organizacji, dyrektorzy instytucji prowadzonych przez Powiat bielski, księża, czytelnicy oraz bibliotekarze.

Tubę, która zawiera uroczysty Akt Inauguracyjny, zdjęcie zespołu pracowników biblioteki, aktualny numer „Biuletynu Samorządowego” oraz jego wydanie archiwalne, opisujące inwestycję i przedstawiające wizualizację budowanego obiektu, wmurowano pod posadzkę przyszłego holu głównego biblioteki.

W swoim przemówieniu burmistrz Marian Błachut wyraził radość z rozpoczęcia tak długo oczekiwanej inwestycji. Zaznaczył, że współczesna biblioteka nie jest li tylko magazynem książek, ale ważną instytucją kultury, a każde miasto chcące się rozwijać musi dbać też o rozwój wiedzy i kultury. Dyrektor Ewa Kmiecik-Wronowicz dziękowała za przychylność władzom miasta oraz radnym. Przedstawiła historię biblioteki i plany na przyszłość.

Dzięki realizowanej inwestycji powstanie budynek biblioteki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Paderewskiego. Dzięki skutecznej aplikacji o środki zewnętrzne – inwestor – czyli Biblioteka w Czechowicach-Dziedzicach, uzyskała dofinansowanie zadania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, priorytet II, Infrastruktura Bibliotek 2016-2020. Kwota dofinansowania to 2 miliony złotych, czyli maksymalna wysokość środków, o które mogły wnioskować startujące w konkursie biblioteki. Czytelników biblioteka zaprosi do odwiedzin już początkiem 2020 roku. Biblioteka przygotowuje się także do prac związanych z zagospodarowaniem terenu wokół nowego gmachu, gdzie w przyszłości powstanie park będący zieloną strefą kultury.

Skip to content