Trwają prace związane z budową biblioteki

Nowy obiekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach powstanie z udziałem dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, priorytet II, Infrastruktura Bibliotek 2016-2020, o które aplikowała Biblioteka. To ważna wiadomość, ponieważ koncepcja funkcjonalno-przestrzenna nowego budynku, zaproponowana w procedurze przetargowej została zaakceptowana, co pozwala na rozpoczęcie prac nad ostatecznym projektem budowlanym obiektu.

Autorem koncepcji, zgodnej z wytycznymi biblioteki, jest pracowania architektoniczna Susuł & Strama Architekci Sp. z o.o. z Oświęcimia. Głównym wykonawcą inwestycji w trybie „zaprojektuj – wybuduj” jest firma HB-UNIBUD.

Budynek charakteryzuje zwarta forma, prostopadłościennej bryły, której elementem wyróżniającym jest kolumnada okalająca część budynku. Ściany północna i wschodnia są nieco cofnięte i wraz z kolumnadą tworzą dwukondygnacyjne podcienia. Ciekawy zabieg urozmaica także ścianę południową – podcięcie fragmentu elewacji tworzy zadaszony taras.

Obiekt utrzymany jest w jasnej kolorystyce, dostępny z poziomu chodnika i parkingu, bez barier architektonicznych. LED-owe oświetlenie otoczonych kolumnadą podcieni oraz całej bryły budynku, pozwoli wyeksponować jego walory architektoniczne po zmroku.

Biblioteka funkcjonować będzie jako przestrzeń otwarta, w której działania poszczególnych stref wzajemnie się przenikają na powierzchni około dwóch tysięcy metrów kwadratowych. Hol główny pomyślany został jako przestrzeń wystawowa. W głębi znajdzie się część dedykowana dzieciom oraz kawiarenka z salonikiem prasowym i wyjściem na zewnętrzny taras. Na parterze znajdzie się także sala spotkań oraz sala warsztatowa stanowiące wspólną przestrzeń, wydzieloną poprzez mobilne  ścianki, dające możliwość podziału pomieszczenia zależnie od potrzeb. Na piętrze zlokalizowano wypożyczalnię z wolnym dostępem do półek z książkami oraz czytelnie – internetową, muzyczną i ogólną. W nowej bibliotece będą magazyny, archiwum oraz część administracyjna.

Obiekt Biblioteki zlokalizowany będzie w zachodniej części działki, z parkingiem przylegającym do ul. Paderewskiego. I etap inwestycji obejmuje realizację budynku biblioteki i bezpośrednio przyległego terenu. II etap inwestycji obejmie – w przyszłości – realizację parku miejskiego na pozostałej części terenu inwestycji. Nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach będzie kosztowała 8 975 000,00 złotych brutto. Obiekt ma być gotowy do 30 kwietnia 2020 roku. Na realizację powyższej inwestycji Miejska Biblioteka Publiczna pozyskała 2 miliony złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, priorytet II, Infrastruktura Bibliotek 2016-2020.

Fot. HB-UNIBUD, Susuł & Strama Architekci