Filia Nr 2 – „O Żydach i Żydówkach”

21 czerwca 2017r. Filia Nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach zorganizowała spotkanie z młodzieżą gimnazjalną naszego miasta, którego tematem byli „Żydzi i Żydówki”.

Projekt zaproponowany został przez Fundację Humanity in Action Polska i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Celem tego projektu było zrozumienie kultury żydowskiej a także promowanie wielokulturowości.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od poznania historii narodu żydowskiego. Skąd Żydzi pochodzą i kiedy przybyli do Europy. Następnie rozmawialiśmy o języku jidysz i  języku hebrajskim. Poznaliśmy słowa, zapożyczone, które do dzisiaj używa się w języku polskim. Mówiliśmy o najbardziej znanych tradycjach i świętach żydowskich. Aby młodzież zrozumiała jak wiele znanych osób ma żydowskie korzenie wspominaliśmy znanych reżyserów : A. Holland, S. Spielberga, W. Allena, znanych muzyków : L. Kravitza, Pink. Mówiliśmy o filmach związanych z tematyką żydowską: Pianista, Lista Schindlera. Rozmawialiśmy także o musicalu „SKRZYPEK NA DACHU”, który młodzież wcześniej obejrzała. Obraz Żydów jaki w głowie mają młodzi ludzie jest związany z tym właśnie filmem. Dużo mówiliśmy o kuchni żydowskiej w oparciu o książkę Marleny Spieler. Wspólnie zjedliśmy Macę.

Druga część spotkania związana była z naszym miastem. Z cmentarzem żydowskim, pomnikiem Żydów którzy zginęli w Czechowicach, z rodzinami które prowadziły sklepy, karczmy. Ciekawostką było przybliżenie życiorysu nieznanej wśród mieszkańców postaci  Margaret Gross, Żydówki z Dziedzic, która przed wojną zajmowała się fotografią. Jest to nowy temat, o którym nie ma żadnych publikacji, pokazał on młodym ludziom jak wiele ciekawostek o Czechowicach-Dziedzicach jest jeszcze do odkrycia.

Podsumowaniem spotkania była rozmowa o tym czy wśród nas, w naszym bliskim otoczeniu pojawiają się uprzedzenia, ksenofobia, antysemityzm. Młodzież zgodnie stwierdziła, że NIE. Nie słyszeli o tym aby ktoś obrażał Żydów czy źle się wyrażał na ten temat. Życie młodych ludzi koncentruje się na tym co jest Tu i Teraz. Akceptują innych ludzi, bo jak stwierdzili każdy z nich jest indywidualnością.

Tak zakończyliśmy to ciekawe spotkanie, któremu przez cały czas towarzyszyła muzyka żydowska: JIDDISCE KLEZMER-MUSIC oraz rekwizyty przywiezione z Izraela przez zaprzyjaźnionych czytelników biblioteki.

Spotkanie przygotowali i poprowadzili: Katarzyna Majdak oraz Szymon Czyżyk.