O kulturze żydowskiej w Oddziale Dziecięcym

Tuż przed końcem roku szkolnego, 20 czerwca 2017 roku, Oddział Dziecięcy odwiedziły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach. W czasie spotkania rozmawiano o kulturze żydowskiej. Najpierw dzieci wysłuchały opowieści „Płaszcz Józefa” Simms Taback, która w zabawny sposób przedstawiała oszczędną i kreatywną naturę Żydów. Następnie dzieci zapoznały się z wynalazkami, które zawdzięczamy żydowskim wynalazcom. Po krótkiej pogawędce na temat historii, muzyki oraz sztuki żydowskiej, dzieci z zapałem zabrały się do nauki języka hebrajskiego. Każdy uczeń, mając przed sobą książkę „O Żydach i Żydówkach” i zamieszczony w niej alfabet hebrajski, z zaangażowaniem próbowały napisać swoje imię w tym trudnym języku. Wszystkim udało się to znakomicie! Po trudnej sztuce nauki pisania, nadszedł czas na poczęstunek – oczywiście był to smakołyk związany z pewnym żydowskim świętem – Tu bi-Szwat, czyli żydowski Nowy Rok Drzew, kiedy spożywa się owoce i sadzi drzewa owocowe. Zaserwowane daktyle, choć nie wszyscy znali ich smak, bardzo smakowały. Na zakończenie dzieci zgodnie przyznały że kultura żydowska pełna jest wspaniałości, które warto odkrywać każdego dnia!