Biblioteczny koci świat

Jak co roku w bibliotece obchodziliśmy „ Święto kota”. W Filii  Nr 6 (Ligota Burzej) książki czyta wiele dzieci, które kochają mruczki.

Ogłoszony konkurs plastyczny „Koty, kotki i koteczki” , w którym uczniowie chętnie wzięli udział, pozwolił pięknie wystroić bibliotekę rysunkami. Dzieci biorące udział w spotkaniach wysłuchały opowiadań, oglądały bajki, słuchały piosenek o kotach. Dowiedziały się też wielu ciekawych rzeczy, miedzy innymi : o kociej społeczności, coś z historii kota, było też o kociej stołówce jak również koty i ludzie. Kot przywiązał się do domostw ludzkich, a człowiek przywykł do jego obecności. Zamieszkał nie tylko w naszych obejściach, przekradł się także do naszej wyobraźni i naszego języka, stając się bohaterem wielu wyrażeń i powiedzeń: kupować kota w worku, żyć ze sobą jak pies z kotem, drzeć ze sobą koty, wykręcać kota ogonem, pierwsze koty za płoty.

Warto również wiedzieć, że my ludzie udomowiliśmy to zwierzę już ponad 10 tysięcy lat temu. Od 1990 roku we Włoszech kociaki doczekały się swojego święta. A jak to wyglądało w naszym kraju? W Polsce pierwszy Dzień Kota obchodziliśmy w 2006 roku. U nas obchody Dnia Kota przypadają na dzień 17 lutego, nie jest to jednak data międzynarodowa.