Wystawa w Zabrzegu

W bibliotece w Zabrzegu można obejrzeć makietę dotyczącą bieżących wydarzeń politycznych przełomu XX i XXI wieku i  zahamowania procesu rozbrojenia. Wystawa będzie dostępna do końca października.

Przyłączenie państw Europy Wschodniej do NATO przesunęło granice tego sojuszu ku wschodniej Europie i w bliską styczność z Rosją co podziałało wzrostem napięcia regionalnego. Polska znalazła się na „wschodniej flance NATO” i tym sposobem czynnik geograficzny i historyczny ponownie uruchomił skalę i złożoność roli Polski w regionie. Na mocy porozumień sojuszniczych w Polsce bazują oddziały wojskowe i sprzęt amerykański oraz przeprowadzane są regularne ćwiczenia wojskowe z udziałem wojsk NATO. Nasz kraj bierze też udział w dozorowaniu i ochronie przestrzeni powietrznej krajów nadbałtyckich.